XXVII. hrnčířský jarmark Kunštát 14.-15. 9. 2019

Přijměte pozvání na další ročník Hrnčířského jarmarku do Kunštátu. Město jako pořadatel akce tak od roku 1993 navazuje na téměř čtyři sta let dlouhou tradici konání jarmarků, která je spojená se založením cechu hrnčířského v roce 1620.

Náš novodobý jarmark se během let vyhranil a zůstává pouze hrnčířský. To mu dodává na jedinečnosti a zajímavosti. Stejné zůstává i místo konání – náměstí Krále Jiřího, kde v 18. a 19. století vznikla řada dílen a které dodnes dodává jarmarku svou charakteristickou atmosféru.

Ve dnech 14. a 15. září 2019 tradičně zaplní náměstí v Kunštátě na dvě stovky stánků s keramikou od výrobců z celé ČR, Slovenska, Polska a Bulharska. Pořadatelé věnují výběru pozvaných keramiků velkou pozornost, protože chtějí pro návštěvníky vytvořit různorodou přehlídku tohoto řemesla. To vše doplní ukázka výpalu RAKU keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.

Výstava ve velkém stanu na nám. K. Bochořáka nabídne tvorbu keramika Milana Růžka, který v Kunštátě žije a tvoří od roku 1975. V roce 1995 založili společně s manželkou keramickou dílnu R&R v Rudce u Kunštátu. Těžištěm jeho současné tvorby jsou unikátní díla vhodná zejména do exteriéru – keramické objekty, plastiky.

Soutěž pro keramiky má v letošním roce téma lampa. Osmý ročník bude probíhat po oba dva dny rovněž ve velkém stanu na nám. K. Bochořáka. Zde o výherci a nejlepším výrobku rozhodnete vy, návštěvníci!

Doprovodnou, ale nedílnou součástí jarmarku je kulturní program. Snažíme se zvát do Kunštátu umělce, kteří svým vystoupením celou akci vhodně doplní. Letošní ročník jarmarku bude zahájen 13.9. pátečním koncertem a vystoupením oblíbené regionální kapely Třetí zuby. Na sobotu a neděli jsou připraveny tyto koncerty – David Stypka & Bandeez, Ondřej Fencl a Hromosvod, skupina Lake Malawi, Sto zvířat, vokální skupina Skety, Tomáš Matonoha a Inspektor Kluzó, Marta Jandová s kapelou. Chybět nebude dopolední pohádkové představení pro děti a vystoupení dalších regionálních kapel – Kunštátská dechovka, Pružiny, Trní Na větvi.

Město Kunštát věnuje přípravě jarmarku celoroční pozornost. Jeho snahou je tradici keramické výroby ve městě nejen udržet, ale i dále rozvíjet.

Zveme návštěvníky do Kunštátu a těšíme se na viděnou 14. a 15. září.